Dbajmy o siebie nie tylko od święta – wywiad dla Nasze Zabrze

Mijający rok przyniósł wiele pytań klientów o możliwość ochrony ubezpieczeniowej w przypadku zachorowania na COVID-19. Na co możemy liczyć w tym zakresie?

Utrata zdrowia była i jest jedną z największych obaw Polaków. Problem zdrowotny dotyczy wszystkich, niezależnie od wieku, płci, miejsca zamieszkania, statusu materialnego. Jak przecież pisze Olga Tokarczuk: „Zdrowie jest stanem niepewnym…”. Podczas pandemii obawy o zdrowie wzmocniły się. Jak podaje w raporcie Polska Izba Ubezpieczeń, ponad trzy miliony Polaków korzysta z prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych, mając zapewnioną profilaktykę zdrowotną i szybki dostęp do lekarzy, by w przypadku zachorowania, bądź urazu móc skorzystać błyskawicznie z ich pomocy, nie ponosząc przy tym dodatkowych kosztów. 

Co daje nam wykupienie prywatnej opieki medycznej?

Gwarancję oszczędności czasu i pieniędzy. Umowa zapewnia nam otrzymanie szybkiego terminu wizyty do wybranej placówki. Nie czekamy w długich kolejkach, wizyty umawiane są na konkretną godzinę. Jeśli doświadczymy choroby bądź nieszczęśliwego wypadku za granicą, to po konsultacji z towarzystwem ubezpieczeniowym jesteśmy kierowani do konkretnej placówki, która współpracuje z zakładem ubezpieczeń, bądź koszty są zwracane po powrocie do kraju na podstawie przedłożonych rachunków. Dotyczy to nie tylko pomocy medycznej, ale także transportu, jeśli nasz stan zdrowia tego wymaga. Na terenie Polski natomiast jest dostępnych wiele tysięcy placówek, gdzie w zależności od preferencji, potrzeby, umawiamy wizytę telefonicznie lub przez stronę internetową w postaci telemedycyny bądź stacjonarnie w placówkach pod kątem badań i wizyt lekarskich. Terminy są bardzo korzystne. W ciągu jednego dnia mamy zapewnioną wizytę u internisty, do pięciu dni u lekarza specjalisty. W przypadku braku możliwości w tym terminie umówienia wizyty, otrzymać możemy gwarancję ceny pokrycia wizyty u danego specjalisty.Niektóre towarzystwa oferują także usługę w postaci promesy dostępu do lekarza, u którego od lat się leczymy, na zasadzie refundacji wizyty do określonej kwoty.

Jak pandemia wpłynęła na postrzeganie prywatnej opieki medycznej?

Pandemia zmieniła perspektywę życia i funkcjonowania ludzi. Nagle okazało się, że prywatna opieka medyczna pokazała nowe możliwości. Kiedy chorujemy i porównujemy dostępne usługi NFZ i prywatną opieką medyczną, wnioski nasuwają się same. Do tego doniesienia dotyczące zachorowań i zgonów dopełniają poczucia zagrożenia i chęci wzięcia sprawy w swoje ręce. Pandemia spowodowała także procesy, które są i będą ujawniać się w naszym społeczeństwie.Patrzymy z innej perspektywy na choroby, problemy zdrowotne, diagnostykę. Styl życia, który na co dzień prowadzimy, powoduje, że nasza jakość życia i zdrowia są pod znakiem zapytania. Badania Mówią, że od czasu wybuchu pandemii średnia waga Polaków zwiększyła się o 4 kg. Przy chorobach sercowo-naczyniowych, cukrzycowych, przy problemach z kręgosłupem nie tylko gorzej się czujemy, ale jesteśmy mniej wydajni. Im większa nasza waga, tym kręgosłup jest słabszy i bardziej obciążony. Jeśli mamy możliwość skorzystania z błyskawicznej i profesjonalnej pomocy medycznej i diagnozy, wykupimy odpowiednie leki, szybciej lepiej się poczujemy, wrócimy do sprawności, odzyskamy komfort życia. Warto pamiętać, że opieka medyczna to również profilaktyka. Wiele osób dziwi się, gdy podczas standardowych badań wykrywana jest u nich choroba. Niestety, symptomy choroby nie zawsze ujawniają się od razu. Pierwszym krokiem do określenia prawidłowego kierunku,w jakim powinna zmierzać troska o zdrowie, jest zatem profilaktyka i możliwość wykonania w tym celu odpowiednich badań, które daje opieka medyczna. Poważne zachorowania wykryte we wczesnym stadium mogą być leczone szybciej, efektywniej i taniej. 

Nasuwa się refleksja, że czasem o dobra materialne dbamy bardziej niż o siebie…

Tak właśnie jest. Przegląd samochodu wykonujemy raz w roku. Dlaczego nie zadbać o siebie w temacie wykonania badań, sprawdzenia czy dobrze funkcjonuje nasz organizm. Dlatego chciałabym życzyć, nie tylko od święta i na święta, abyśmy byli dla siebie dobrzy, wykonując badania, diagnozujące się, leczyć skutecznie i efektywnie w dobrym czasie, szanując swój czas i pieniądze.Myślącw ten sposób,najpierw o sobie, dajemy dobry przykład innym, tym których kochamy,na których nam zależy. W Nowym Roku życzę Państwu wszelkiej pomyślności, poczucia sensu istnienia, bezpieczeństwa, szczęścia, wzajemnej miłości, życzliwości, odnoszenia sukcesów,które motywują do działania, spełniania marzeń i planów prywatnych oraz zawodowych.

Całość wywiadu przeczytać można tutaj

10 grudzień 2021

Autor: Elżbieta Dyhdalewicz

Potrzebujesz pomocy albo porady w sprawie ubezpieczenia?

Przeczytaj także: