Elżbieta Dyhdalewicz radzi: Na bezpieczne wakacje karta EKUZ nie wystarczy – wypowiedź dla Głosu Zabrza i Rudy Śląskiej

Sezon urlopowy trwa, do ofert przewoźników wróciły loty zagraniczne i wielu z nas chętnie wyrusza na dłuższe wycieczki po Europie. Podpowiadamy dzisiaj, o co warto zadbać przed podróżą i przede wszystkim jak dobrze się ubezpieczyć, ponieważ Europejska Karta Ubezpieczenia  Zdrowotnego może nie wystarczyć.

17 czerwca wznowiono ruch lotniczy z Polski, co zachęciło wielu z nas do wznowienia planów urlopowych i wycieczek do krajów Unii Europejskiej. Latamy i jeździmy między innymi do Bułgarii, Grecji, Chorwacji,. Planując taką wycieczkę, warto jednak pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu swojego zdrowia. Zachowujemy, skręcimy kostkę, czy zdarzy się nagła reakcja alergiczna – warto wiedzieć, co wtedy robić.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego ma sporo ograniczeń

Dla wielu Polaków podróżujących za granicę, karta EKUZ jest jedyną formę ubezpieczenia. Trzeba jednak wiedzieć, że gwarantuje ona dostęp tylko do publicznej służby zdrowia, na zasadach obowiązujących w danym kraju, co często wiąże się z zaskakującymi opłatami. Zdarza się też, że w okolicy popularnych kurortów dostęp do publicznej służby zdrowia jest ograniczony i trzeba skorzystać z prywatnej opieki lekarskiej. Posiadając ubezpieczenie turystyczne  nie mamy takich ograniczeń. W razie nagłego wypadku, możemy skorzystać z pomocy najbliższej, także prywatnej placówki medycznej lub prywatnego lekarza. Karta nie pokryje też kosztów transportu do szpitala, czy koniecznego transportu medycznego do kraju. Oznacza to, że koszty te przyjdzie nam pokryć z własnej kieszeni. A nie są to małe kwoty.

Czym kierować się przy wyborze polisy turystycznej?

Dobre ubezpieczenie na podróż, to przede wszystkim szeroki zakres ochrony. Powinno uwzględniać pokrycie kosztów transportu, leczenia nagłego zachorowania, nieszczęśliwego wypadku, następstwa choroby przewlekłej, a także potrzebne w dzisiejszych czasach – zabezpieczenie od zachorowania na koronawirusa. Jeśli planujemy spędzać czas aktywnie polisa powinna też obejmować ochroną uprawianie sportów np. kitesurfingu, czy jazdę na skuterach wodnych. Takie wymagania spełnia np. ubezpieczenie Warta Travel już w podstawowym zakresie. Nie musimy dokupować więc dodatkowych opcji – mówi Elżbieta Dyhdalewicz, Agent Warty z Zabrza. Aby uzyskać pomoc w razie potrzeby, wystarczy zadzwonić do Centrum Obsługi Klienta Warty. Konsultant umówi wizytę lekarską w pobliskiej placówce lub wezwie lekarza w odpowiednie miejsce, zamówi też odpowiedni transport. Takiego wsparcia nie zapewnia Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Bezpieczna podróż

Oprócz kłopotów ze zdrowiem, mogą nas spotkać też inne przykre niespodzianki, np. strata bagażu, zniszczenie deski windsurfingowej, spowodowanie wypadku, w którym ucierpią inni ludzie i ich sprzęt. W takich przypadkach polisa turystyczna rozszerzona o ubezpieczenie OC, czy bagażu podróżnego znacząco ułatwi nam poradzenie sobie z kłopotem.

Całość wypowiedzi przeczytać można tutaj

15 sierpień 2020

Autor: Elżbieta Dyhdalewicz

Potrzebujesz pomocy albo porady w sprawie ubezpieczenia?

Przeczytaj także: